Gå til hovedindhold

Skal du bruge en byggetilladelse til dit arrangement?

Her kan du læse om de regler, du skal være opmærksom på i forhold til byggetilladelse ved arrangementer.

  • Læs op

Indhold

    Ja, mit arrangement er for flere end 150 personer

    Dit arrangement kræver muligvis byggetilladelse.

    • Du skal indsende en meddelelse med oplysning om områdets placering, indretning og brug (situations-/arrangementsplan) senest 4 uger før, området tages i brug.
    • Når du indsender din meddelelse, skal du vedhæfte en situations-/arrangementsplan.

      Sådan laver du en situationsplan

    Nej, mit arrangement er ikke for flere end 150 personer

    • Læs de øvrige spørgsmål/svar for at finde ud af, om dit arrangement kræver byggetilladelse.

    Ja, mit arrangement varer længere end 6 uger

    • Alle opstillinger af konstruktioner, der varer mere end 6 uger, kræver altid byggetilladelse.

    Nej, mit arrangement varer ikke længere end 6 uger 

    • Læs de øvrige spørgsmål og svar for at finde ud af, om dit arrangement kræver byggetilladelse.

    Ja, jeg skal opstille konstruktioner

    Er konstruktionerne certificeret?

    • Hvis konstruktionerne er certificeret iht. ”Bekendtgørelse om certificeringsordning for transportable konstruktioner”, kan de opstilles uden byggetilladelse, dog maksimalt 6 uger. Alle opstillinger af konstruktioner, der varer mere end 6 uger, kræver altid byggetilladelse.
    • Hvis konstruktionerne ikke lever op til deres certifikat, f.eks. afstandskrav til nærmeste bygning, skal du søge om byggetilladelse.
    • Hvis konstruktionerne anvendes af flere end 150 personer kan du læse mere under ”Anvendes konstruktionerne til mere end 150 personer?”
    • Opfylder dine konstruktioner deres certifikat og opstilles i mindre end 6 uger, kræver det ikke byggetilladelse.

    Er dine konstruktioner ikke certificeret, skal du søge om byggetilladelse.
    Dog med undtagelse af konstruktionerne nævnt i BR 18, § 6b, stk. 1. Se undtagelserne for at søge om byggetilladelse her

    Nej, mit arrangement skal ikke opstille konstruktioner

    • Læs de øvrige spørgsmål/svar for at finde ud af, om dit arrangement kræver byggetilladelse.

    Ja, konstruktionerne anvendes til mere end 150 personer 

    • Transportable konstruktioner, der skal bruges af mere end 150 personer, skal meldes til Teknik & Miljø, Byggeri. Meddelelsen skal sendes uanset om der er krav om byggetilladelse, eller konstruktionen er certificeret.
    • Telte med plads til flere end 150 personer, hvor pladsfordelingsplanen ikke er en del af teltets certificering, skal godkendes af kommunen eller udfærdiges af en certificeret brandrådgiver.

      Se her, hvordan du laver en pladsfordelingsplan for dit telt eller transportable konstruktion

    Nej, konstruktionerne anvendes ikke til mere end 150 personer 

    • Læs de øvrige spørgsmål/svar for at finde ud af, om dit arrangement kræver byggetilladelse.
    Sidst opdateret: 11. december 2023